Общо 57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино „Кино в длан”.
Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024.
Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия.
Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.
Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.
„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,
Националният музей на Финландия планира да върне на Бенин церемониално кралско столче, наречено катакле, съобщи Синхуа, като цитира управата на музея.
Елина Антила, генерален директор на Националния музей, подчерта важността на връщането на този артефакт, като заяви, че то завършва значими усилия за репатриране.
Столчето е част от колекцията на Националния музей от 1939 г. насам. То е служило като церемониален предмет, символизиращ стабилност и власт, отбелязва Синхуа.
„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.
По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции.
„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“.
„За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с
Седемдесет изложители са заявили участие в ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили, което ще се проведе на 11, 12 и 13 октомври в Националния музей „Земята и хората“, съобщиха организаторите.
Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири. Ще се проведат конкурси за най-добър образец от страната и света, най-добро изделие от минерал, отбелязват още от екипа.
Те посочват, че специално за децата – на 12 и 13 октомври, ще бъде организирана „Треска за злато”.
Ще се правят демонстрации за промиване на злато от речен пясък. Децата ще се изненадат, като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. Заниманията са подходящи за деца над 6-годишна възраст, уточняват от НМ „Земя
Награждаването на победителите в първия в България фестивал за филми, заснети с мобилни телефони, ще се състои на 30 ноември в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен, съобщиха днес от културната институция.
Оттам отбелязват, че голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов.
Предвидени са награди за най-добър игрален филм, документален и анимационен филм, както и за най-добър филм на значима социална тема. Ще бъдат отличени и филми от новите категории на фестивала – най-добър филм за деца, най-добър филм на тема, свързана с приключения, спорт или екстремни преживявания. В деветото издание на фестивала „Кино в длан" за първи път ще бъде отличен филм с продължителност до една минута.
Преди награждаването на победителите, в залата „Сава Доброплодни“, ще има майсторски клас с участието на Димитър Гочев – продуцент, режисьор и оператор, а по-късно ще започне дискусия, на която ще бъдат обсъдени идеи и предложения за десетото издание на фестивала, уточняват от шуменското читалище.
Оттам припомнят, че фестивалът за мобилно кино „Кино в длан” се организира от Народно читалище „Добри Войников – 1856“ и Киноклуб „Мадарски конник“ в Шумен, и се провежда под патронажа на Министерството на културата, със съдействието на Община Шумен, на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.
В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“.
Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.
Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.
Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ
В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.
Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.
Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)
Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.
Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.
За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з
Фотографът Мирослав Григоров представя поредната си изложба в Плевен. Тя е подредена в Арт Център 3 - Творителница О`Писменехъ. Официалното откриване ще бъде утре вечер.
„Изложбата се казва „1/125“. Фотографите от по-старото поколение знаят какво значи това. 1/125 беше универсалната скорост, на която снимахме. Само сменяхме блендите и се учихме да снимаме“, каза Григоров.
Фотоизложбата е в два раздела.
Основният акцент е от войната в Босна, където Григоров участва като военнослужещ. Тези фотоси вече са показвани на плевенската публика през 2000 г. на биенале „Фодар“.
„За съжаление много от снимките отразяват тъжни моменти, заради което предварително се извинявам на част от гостите, които ще разгледат изложбата“, допълни Григоров.
„Показвам моя път, като започнем от войната в Босна. Има снимки
Поради огромния интерес италианското трио Il Volo обявява втори концерт в София същия ден – 2 ноември, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Както информирахме, Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето от Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.
Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.
Програмата ще включва също и класически парчета от целия и